Přenos poznatků vytvořených v akademické sféře do praxe. Velmi zjednodušená definice, která v sobě skrývá jednu významnou podstatu, a tou je byznys. Mohli byste jej využít i Vy? Jaké výhody sebou transfer technologií přináší? Kdo Vám jej pomůže realizovat? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte na Design Driven Innovation již 23.5.2018.
Slovo byznys je klíčové
Přenesení technologií do praxe, využití technologie ze zahraničí, nabídka technologií českého původu, poptávky týkající se technologií v různých fázích vývoje, to vše může znamenat technologický transfer. Všimněte si, že účelem transferu technologií je zisk, snaha své know-how výhodně prodat, tedy v kostce – byznys.
Doména univerzit
V České republice se na transfer technologií zaměřují převážně univerzity. Dnešní praxe je taková, že téměř každá univerzita disponuje svým Centrem pro transfer technologií, které má za cíl budovat vztahy mezi akademickou a soukromou sférou, podporovat uplatnění výsledků vědy a výzkumu v praxi, chránit a spravovat duševní vlastnictví.
Problémy s nastavením
Komplikací může být například fakt, že vlastníkem know-how se stává automaticky univerzita, nikoli samotný výzkumník. V případě, že se nedohodne s univerzitou na dalším postupu, může nastat situace, kdy konkrétní člověk své know-how sice nevlastní, ale odvede svou dovednost jinam, většinou založí svou vlastní firmu, kam přivede i investora.
Obava ze ztráty, inspirace ze Západu
Konkrétní podněty můžeme hledat například v Cambridge, kde se transferu technologií již několik let daří. Tamní univerzita má výborně nastavený průnik očekávání, to jak ze strany výzkumníka, tak univerzity a v neposlední řadě investora. K tomuto účelu byla založena firma Cambridge Enterprice, která dohlíží na správné fungování transferu technologií a dbá na to, aby nebyla poškozena ani jedna ze tří stran. Nelichotivou vlastností českých univerzit je bohužel to, že se o své duševní vlastnictví obávají, proto si své výsledky v mnoha případech úzkostlivě hlídají a odmítají s nimi pracovat.
Jak využít nadějnou technologii?
Pro komplexní úspěch transferu technologií, je třeba zvolit vhodnou formu prodeje výzkumné aktivity a jejich výstupů. Jedna z možností je vybudovat firmu, je ale nutné počítat s velkými počátečními náklady i s možnou konkurencí. Další možností je prodej licence, neboli laicky řečeno konkrétní technologické kuchařky. Výzkumník v případě licence dostává takzvané licenční poplatky, můžou být vypláceny formou fixní odměny, procent z prodeje, či ze zisku.
Byznys a věda ruku v ruce
Mýtus, že vědec je člověk, který nevychází z laboratoře a odmítá jakoukoli komercionalizaci svého výzkumu, již mnoho let neplatí. V České republice je vzrůstající zájem efektivně využít transfer technologií. Důležitými předpoklady k úspěchu jsou edukace a změna přístupu. V kostce je stejně vše o kvalifikovaných lidech, kterých je potřeba mít dostatek. Například v Cambridge většina výzkumníků disponuje rovněž titulem MBA, který zaručuje slušné obchodní dovednosti. V porovnání s Británií je patrné, že jsme ušli velký kus cesty, ale máme se stále co učit.
Zaujalo Vás téma?
Přijďte si 23.5.2018 poslechnout technologického kouče Jiřího Navrátila, který se přímo účastnil praxe v Cambridge, disponuje několikaletými zkušenostmi, a hlavně Vám v rámci semináře zodpoví jakýkoli dotaz aplikovaný přímo na Vaši firmu nebo organizaci. Registrace ZDE!
Příští články Vám představí oba řečníky zblízka.