Co jsou to patenty už víme. Samotný odborník, se kterým se můžete setkat osobně na semináři „Patentové rešerše: Jak na to?“, představuje pro některé velkou neznámou. Je nám jasné, že toto téma je velmi specifické a málokdo ví, co může očekávat. Pro srozumitelné a přesné informace je tu Michal Jordán z firmy Patententer.
Vystudoval Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně a také Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze. Již při studiích pracoval ve společnosti Linet, nejdříve jako vývojář elektroniky, později jako manažer oddělení pro inovace a duševní vlastnictví. Získal tak mezinárodní zkušenosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví, řízení vývojových projektů a také v rámci vyhodnocování inovativních nápadů z pohledu možného uplatnění na trhu. I díky těmto zkušenostem klade vždy důraz na to, aby ochrana duševního vlastnictví nastoupila tam, kde to pro majitele má skutečný smysl.
Dřív Jordán zastával názor, že ochrana duševního vlastnictví není úplně silnou stránkou českých firem, tuto tezi také zopakoval v rozhovoru pro Deník. Své zkušenosti nabyl z praxe, jelikož několik let pracoval jako odborník na ochranu duševního vlastnictví ve firmě Linet, která má s exportem bohaté zkušenosti. Rozhodl se tedy tématu patentování více věnovat. Dotáhl to nakonec do fáze, kdy se stal jedním z nejuznávanějších expertů na problematiku v České republice. Pozoruhodný je hlavně jeho systematický přístup k práci. Nejprve vytváří rozsáhlé rešerše potřebné ke zmapování neotřelých trendů, jejichž cílem je identifikovat nové příležitosti. Zmiňuje navíc fakt, že přístup do patentových databází nemusí vždy stát peníze, příkladem je například ESPACENET, databáze Evropského patentového úřadu, která je zcela zdarma. V jeho podání tedy vypadá problematika ochrany duševního vlastnictví relativně jednoduše.
Po skončení firemního působení se rozhodl přeorientovat na poradenství. Působil jako expert v Jihomoravském inovačním centru, byl vybrán nezávislou platformou IAM Patent 1000 – The World’s Leading Patent Professionals 2017 mezi osm doporučených patentových zástupců v ČR. Jako patentový zástupce se dnes specializuje na oblast rešerší, patentovou čistotu a ochranu technických řešení. Je oprávněn k zastupování ve věcech patentů, užitných vzorů, průmyslových vzorů či ochranných známek před Úřadem průmyslového vlastnictví, Úřadem Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) a také před Světovou organizací duševního vlastnictví (WIPO).
Drží se názoru, že při tvorbě patentových nároků méně znamená více: „Čím širší ochrany dosáhnete, tím více zněmožníte konkurenci obejít ochranu změnou nějaké maličkosti, například výměnou šroubku za nýtek. Zároveň však musí návrh splňovat podmínky novosti a průmyslové využitelnosti, takže je třeba hledat správnou rovnováhu.“