V pátek 26.10. proběhl v Moravskoslezském inovačním centru seminář na téma „Cirkulární ekonomika: Příležitost pro inovace Vaší společnosti“. Přenášejícími byli Soňa Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky a Cyril Klepek, Senior Innovation Manager ze společnosti Direct People. Program byl rozdělen na teoretickou a praktickou část. Účastníky tvořili podnikatelé, zástupci veřejných institucí a vybraných studentů designu.
Začátek se nesl v duchu příběhu o počátcích seminářů, které mají za cíl bořit bariéry týkající se cirkulace ekonomiky. Samotný Institut cirkulární ekonomiky, který Soňa Jonášová založila, se snaží svou kampaní „Odpad zdrojem“ přesvědčit, že i odpad může mít svou přidanou hodnotu. Ilustruje to na příkladu odpadních vod, které mohou být významným zdrojem fosforu. Firma Direct People naopak pomáhá principy cirkulární ekonomiky uvádět v praxi ve vybraných firmách. Příkladem je společnost Copymat zaměřující se na tiskárny, kterým garantují téměř celoživotní záruku. Firma provádí takové úpravy a technická vylepšení tiskáren, že se teoreticky nemusí nikdy vyhazovat.
Faktem zůstává, že v roce 2050 dosáhne globální poptávka po surovinách trojnásobku udržitelné planety. Je tedy důležité systematicky pracovat na aktivitách, které budou této prognóze předcházet. Velký problém vidí Jonášová ve skládkách: „Například minulý rok bylo zaznamenáno 850 požárů na skládkách v České republice, přitom nikdo neví, jaké odpadní zplodiny unikly do ovzduší.“ Jonášová doplňuje, že problémům nezabráníme jejich odsouváním v čase.
Existují ale i světlé příklady. Například se jedná o projekt Hydal, který dokáže z použitého fritovacího oleje vyrobit bioplast. Navíc jeho první výrobní linka je plánována v Moravskoslezském kraji. Semináře se zúčastnil technologický kouč Jiří Navrátil spolu s Markem Minářem, kteří ilustrovali výhodu bioplastů na kosmetických přípravcích společnosti Nafigate Cosmetics s.r.o. Jako ukázku připravili zcela nový peeling, kteří si návštěvníci mohli vyzkoušet.
V další části programu vypracovávali účastníci pracovní listy, kam si psali nápady na aplikaci cirkulární ekonomiky. Po určitém čase se o každém nápadu diskutovalo. Padaly návrhy na lepší třídění odpadů, využití přebytečných materiálů například pro tvorbu hry či výroba dekorativních předmětů z odpadu. Program se nakonec mírně protáhl a doplnil jej networking, na kterém účastníci z řad firem, ale i studentů pokračovali s rozvíjením svých nápadů.
Seminář „Cirkulární ekonomika: Příležitost pro inovace Vaší společnosti“ považujeme za maximálně zdařilý a věříme, že program v budoucnu zopakujeme.