International Feredation of Robotics (IFR) předpokládá, že v roce 2020 budou na světě sloužit v průmyslu až 3 miliony robotů, z toho třetina v Číně. Dnes dle tohoto odhadu přibližně v polovině začleňování robotů do výrobních procesů, očekává se 15% meziroční růst počtu nových robotických systémů na světě. Loňský prodej průmyslových robotů ve světě dosáhl svého rekordního čísla 380 550 robotických jednotek, což je nárůst o 29 % oproti roku 2016.
Podle posledních zveřejněných průzkumů IFR World robotic report je robotizace v plném proudu. Nejvíce se projevila v automobilovém průmyslu a u výrobců elektroniky, poptávka po průmyslových robotech v těchto odvětvích stále významně roste více než 25% tempem. Roboty také našly své nové uplatnění v oborech zpracující kovy, kde se odbyt chytrých strojů v roce 2017 téměř zdvojnásobil.

Asijské země, a to především Čína, jsou v každém ohledu na předních příčkách robotické revoluce. Čína překonala v roce 2017 všechna očekávání s 58% meziročním růstem dodávek robotů; tamní společnosti instalovaly celkem 138 tisíc robotů. To představuje téměř 36 % světové produkce robotů v roce 2017. V žebříčku pak za Čínou následují Japonsko (46 tis. ks), Jižní Korea (40 tis. ks), USA (33 tis ks.) a Německo (22 tis. ks.). Těchto TOP 5 zemí představuje 72 % poptávky po celosvětové produkci robotů. Největší odbyt robotů je tedy v Asii (262 tis. v roce 2017), v Americe a Evropě byl odbyt dohromady sotva poloviční. Do roku 2020 by měly počty robotů růst meziročně o 15 %, v Evropě se očekává méně dynamický 11% růst. Evropskou robotickou velmocí je Německo, Česká republika je na 15. místě (2016).
Prvenství v hustotě automatizace od roku 2010 drží Jižní Korea, v roce 2016 bylo 631 robotů na 10 000 zaměstnanců. Po Singapuru je na třetí příčce Německo s 309 roboty na 10 tis. zaměstnanců. Česká republika je na 20. příčce (101 robotů/10 tis. zaměstnanců), což nás stále drží nad průměrnou světovou hodnotou (74). Stejně jako na Slovensku, které nás předstihlo na 17. příčku, jsou tato čísla odrazem poptávky automobilového průmyslu. „Rozvoj průmyslových robotů pokračuje na celém světě působivým tempem,“ říká Junji Tsuda, prezident IFR. „Klíčové trendy, jako je digitalizace, simplifikace a spolupráce lidí a robotů budou jistě formovat budoucnost a podporovat rychlý rozvoj.“
Globální společnosti jsou hlavním tahounem robotizace, ale stále více využívají roboty malé a střední podniky. Novým trendem ve vývoji těchto pomocníků je snadná intuitivní obsluha, možnost spolupráce se zaměstnanci včetně zjednodušení komunikace, ale také schopnost robotů učit se a zdokonalovat procesy na základě zkušeností z provozu. IFR – International Federation of Robotics reprezentuje globální robotický průmysl. Slučuje na 50 členů z více než 20 zemí z národních robotických asociací, R&D institucí, dodavatelů robotů, výzkumných agentur a univerzit. Kromě podpory mezinárodní spolupráce v oblasti robotiky je federace zdrojem celosvětových statistických dat.