MSIC se zúčastnil kongresu v lucemburském inovačním centru Technoport, které za 20 let fungování podpořilo celkem 800 projektů různých start-upů. Kongresu se zúčastnilo více než 300 účastníků. Hlavními tématy byly růst firem, podnikání ve vesmírném průmyslu a průmysl 4.0.
Růst malých a středních firem: je zajímavé, že pouze 30% lucemburských malých firem zaznamenalo v posledních 10 letech významný růst. Evropská statistika říká, že 70-90 % začínajících firem dříve nebo později zkrachuje. Pro úspěšnou budoucnost rychle rostoucího start-upu je nutné zajistit 3 klíčové podmínky:
- Skvěle sladěný tým (firma nesmí stát na 1 člověku).
- Jasná, ambiciózní vize (firmy, prezentující na kongresu, měly roční cíle v milionech EUR, v ČR často start-upy nemají takovéto ambice).
- Realizační schopnost (schopnost dotahovat věci do úspěšného konce bývá nejproblematičtějším bodem).
Velkou budoucnost má podnikání ve vesmírném průmyslu. Lidé si příliš neuvědomují, že 80 % vesmírných řešení nachází využití na zemi a týká se tedy i jich (GPS, počasí, internet a další). Budoucnost bude více zaměřena na využívání surovin, jejichž zdroje se krátí. Nevýhodou vesmírného průmyslu je velmi dlouhodobá návratnost, proto se do něj firmy nehrnou a je především záležitostí státu. Výhodou soukromých firem je rychlost rozhodování (stát rozhoduje roky, Elon Musk může rozhodnout ve dnech), na druhou stranu stát si na rozdíl od soukromé firmy nesmí dovolit chybu.
Řada malých firem hledá pro nastartování svého růstu investora. V tom je situace v Evropě mnohem horší než v Severní Americe, kde je různých rizikových investorů mnohem více a jednodušeji lze najít prostředky pro rychlý růst firmy. Investory samozřejmě zajímá vlastní projekt a jeho komerční potenciál, nicméně o tom, zda do něho nakonec půjde nebo ne, rozhoduje zejména to, jak dobře je sestaven projektový tým (tým musí dávat záruku, že projekt dopadne dobře). Je zajímavé, že ač investoři vybírají projekty velmi pečlivě, jejich úspěšnost je cca 50 %. Nejvíce projektů ztroskotá na tom, že se start-upu ve fázi, kdy je po vstupu investora pod tlakem, rozpadne tým.
Co investoři nechtějí vůbec slyšet? Jak svůj business rozjedete, až jejich peníze získáte. Investoři chtějí vidět, jak moc jste ho rozjeli se svými penězi, až pak jsou ochotni se bavit o možnostech jejich investování.
Z pohledu Průmyslu 4.0 je zajímavé, že pouze cca 5 % malých a středních firem v západní Evropě jsou plně digitalizovaných a tedy připravených na P 4.0. Více než polovina malých a středních firem si bohužel myslí, že jich se změny spojené s P 4.0 týkat nebudou. Změny se dotknou všech firem a institucí. Velký počet pracovních míst zanikne a místo nich se objeví nová – potíž je v tom, že růst znalostí a dovedností lidí neodpovídá rychlosti rozvoje technologií. Změní se i role personalistů – místo náboru a rozvoje zaměstnanců se budou věnovat náboru externích specialistů, kteří budou pracovat na projektech. Podobně se změní role vývojových pracovišť ve firmách, kde zaměstnaní konstruktéři budou muset mít velmi široký přehled a budou působit jako projektoví manažeři, přičemž odborníky s hlubokou znalostí budou najímat zvenku pro konkrétní projekty.
Pozitivní pro náš kraj je zjištění, že nejlépe se inovacím vede tam, kde je region v problémech a musí bojovat o své místo na slunci (Izrael, Lucembursko). Jestliže MSK má nejméně podnikatelů na 1000 obyvatel mezi regiony v ČR, znamená to, že má vysoký potenciál vybudovat vysoce inovativní komunitu. Podmínky pro to vytvořené máme, teď je jen přetvořit.