Moravskoslezské inovační centrum Ostrava spolu se zástupci firem a vybraných institucí odcestovali do předvánoční Velké Británie, aby se inspirovali tamní inovační politikou. Cílem bylo město Coventry: místní technologická univerzita a průmyslové centrum.
Velká Británie bývá považována za vzor inovačního ekosystému. Zásluhu na tom má takzvaný program pro katapultní centra neboli „The Catapult Programme“. Po celé zemi díky němu vznikla inovační a průmyslová centra, která podporují podnikatelské prostředí a nabízejí firmám prostor pro spolupráci s vědou a výzkumem. Tato centra se velmi výrazně podílejí na ekonomické stabilitě Velké Británie.
Centrum výrobních technologií
První zastávkou bylo The Manufacturing Technology Centre, který leží v nově vybudované průmyslové oblasti za Coventry. Je to nezávislá organizace pro výzkum a technologii, založená v roce 2010 s cílem překlenout propast mezi akademickou obcí a průmyslem. Samotné centrum upoutá na první pohled moderním stylem. Hodnota celého projektu se odhaduje na 40 mil. liber. Bezpečnost v komplexu budov zajišťuje speciální skener, který návštěvníkům sejme otisk prstu a vytvoří vstupní kartu s aktuální fotografií. Průvodcem nám byl Harald Egner s bohatými zkušenostmi z Německa ze známého Fraunhofer Institutu. Seznámil nás s kompletní historií a zdůraznil roli firem, které se významnou měrou podílejí na financování centra. Jako příklad můžeme uvést Rolls-Royce a Airbus.
The Manufacturing Technology Centre (MTC) nám umožnilo nahlédnout i do přístrojového vybavení. Budoucnost podle jeho představitelů patří letectví, čemuž také centrum postupně podřizuje své zaměření. Momentálně nabízí množství nejmodernějších laserových technologií, 3D tiskáren, robotů a kobotů. Veškerá zařízení se využívají pouze v případě zakázek nebo vědecko-výzkumné činnosti. Zaměstnanci centra tedy ve velké většině případů nejsou zaměstnáni na plný úvazek. Jejich pracovní nasazení se odvíjí na základě poptávky a odbornosti jednotlivců.
MTC také klade důraz na výchovu mladých lidí v oblasti technologií. Poskytují tedy programy pro střední školy. Studenti mají možnost vyzkoušet si práci s vybranými stroji v praxi. Celý program je velmi motivační, jelikož studenti mezi sebou soutěží. Ti nejlepší z nich mohou získat stipendium na prestižních vysokých školách ve Velké Británii a zaručenou práci v technologickém centru.
Technologická univerzita inspirací
Další částí programu byla návštěva Coventry University, konkrétně jejího inovačního centra. Ve Velké Británii je zcela běžné, že inovační centrum je součástí univerzity. Výhodou tohoto spojení jsou dostupní odborníci na vybranou vědeckou problematiku a rychlejší práce na projektech zahrnující R&D. Inspirací pro Českou republiku může být velký počet spin-off firem, které na univerzitě vznikají, z nichž některé jsou celosvětově úspěšné. Zajímavé zjištění bylo, že programy pro rozvoj podnikání se velmi podobají těm, které nabízí MSIC. Cílem je vytvořit fungující a dostupné podnikatelské prostředí nejen v samotném městě ale i regionu.
Příklad spolupráce firmy s inovačním centrem
Aplikaci programů inovačního centra v praxi jsme poznali ve firmě RDM Group, která vytváří autonomní vozidla. Firma dlouhodobě spolupracuje s inovačním centrem a čerpá jeho programy. Samotná vozidla se nyní testují a jejich nasazení je otázkou několika měsíců. Nastavení vozidel spočívá v nahrání konkrétní mapy přímo do softwaru automobilu, neskenují tedy cestu pomocí GPS jako jejich američtí kolegové. Je škoda, že nejsou příliš vhodná do běžného provozu. Ideální jsou naopak do parků, nákupních center nebo při příležitosti významné sportovní události. Měli jsme navíc možnost si vozidlo přímo vyzkoušet a získat tak nevšední zážitek.
Coventry – chytré město budoucnosti
Momentální trend ve Velké Británii představují Smart Cities. Coventry by se v budoucnu mělo stát ukázkovým modelem a tomu napovídají některé projekty, které již několik let fungují. Příkladem je neoznačená křižovatka, kde řidiči sníží rychlost, domluví se na základě gestikulace s protijedoucím vozidlem o přednosti. Samozřejmostí je aplikace s navigací na volná parkovací místa, která jsou většinou opatřena čipem, tudíž řidič nemusí vážit cestu k parkovacímu automatu. Všechny projekty si odhlasují samotní občané a účast bývá obrovská. Centrum města by se v budoucnu mělo stát místem zejména pro pěší s doplňkovými autonomními vozidly. Coventry investuje nemalé peníze do digitalizace a doufá, že se tato investice v budoucnu několikanásobně vrátí.
Ostrava a Coventry mají společnou historii. Obě to jsou průmyslová města, která se po restrukturalizaci odrážela ze dna. V Británii vidíme, že díky moderním technologiím a kvalitní spolupráci mezi městem, krajem, univerzitami a firmami lze vytvořit město budoucnosti, které může sloužit jako kvalitní ukázka pro celou zemi. Těšíme se na stejný model v partnerském městě Coventry – Ostravě.