Ve 47 letech založil vlastní byznys, po dvou letech se dostal na rozcestí a poté dosáhl úspěchu mimo jiné v Austrálii a Indii… Marek Merta pracoval 7 dnů v týdnu 14 hodin denně, investoval rodinné úspory, dokonce prodal i veterána, ale bodem zlomu prošel až díky Start Up Voucheru.
„Přes dvacet let jsem pracoval s CNC stroji na různých pozicích od technika po obchodního zástupce při jejich prodeji a tak můžu říct, že o nich vím vše. Po tolika letech jsme se ale s mým zaměstnavatelem nemohli shodnout na budoucnosti společnosti a mé práci v ní.“
A tak Marek Merta začal poprvé ve svém životě v 47 letech podnikat. Přesvědčil také kamaráda a svého syna programátora, aby zanechali svého zaměstnaní a šli do toho s ním. Pronajali si garáže v prostorách zemědělského družstva v Ostravě-Polance, kde s rodinou žijí, a začali tvořit. „Začátky byly náročné, pracovali jsme sedm dní v týdnu čtrnáct hodin, to jsem jako zaměstnanec neznal. K tomu samozřejmě bez stálého příjmu a s velkými výdaji, protože hodnota jednoho řezacího stroje se pohybuje v řádech statisíců a milionů.“
„Společnost TechForCut přesně splňuje požadavky dotačního programu Start Up Voucher.“ vysvětluje za Moravskoslezské inovační centrum Irena Hluchníková. „Voucher je nutné využít na služby kouče či mentora z řad zkušených úspěšných podnikatelů a lze jej využít například na výrobu funkčního vzorku, prototypu, na nákup služeb jako je marketing, daňové a účetní poradenství, expertní analýza, na nákup vybavení, specializované vzdělávání, a podobně.“
„Podařilo se nám získat půl milionu korun dotaci na pořízení vybavení, využili jsme také služeb mentora. Díky tomu jsme se posunuli o velký kus kupředu,“ říká s úsměvem Marek Merta. Po třech letech vyrábí jeho firma CNC stroje do všech koutů světa, například do Austrálie nebo Indie. „Měli jsme velké štěstí, že nám dali z počátku lidé důvěru a věřili v naše stroje. Na základě dobrých recenzí se pak rozjely další zakázky. Nyní je pro nás stěžejní dostat se s našimi stroji na strojírenskou výstavu v německém Hannoveru, abychom se ukázali dalším potenciálním zákazníkům,“ dodává nadšený podnikatel Merta.
V loňském roce se o vouchery přihlásilo 32 projektů. Moravskoslezský kraj jich podpořil 9 a projekt firmy TechForCut byl ohodnocen jako druhý nejlepší. Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka je Inovační centrum skvělým zázemím pro talentované lidi, kteří se nebojí mít odvážné nápady a vize. Z fungování MSIC máme upřímnou radost,“ uvedl Vondrák. „Hlavní přínos těchto voucherů vidím v usnadnění zavádění inovací. Začínající podnikatelé si ověří nový produkt u reálných zákazníků. Neztratí tak čas na slepé cestě a mohou své odhodlání k rozjezdu podnikání zaměřit na produkty, které chce trh,“ zhodnotil přínosy projektu ředitel MSIC Pavel Csank.
Start Up Voucher spadá do programu Podnikavý region, více informací najdete na stránkách Moravskoslezského inovačního centra, který tuto službu zajišťuje: https://www.ms-ic.cz/programy/podreg/.
Technické podrobnosti jsou pak uvedené na webových stránkách kraje: https://www.msk.cz/…/podpora-podnikani-v-moravskoslezskem-…/
Pokud znáte lidi, kterým to může prospět, sdílejte prosím.