Načítám Akce
  • akce již proběhla.

Horizon Grand Prix – CZ Finals

Na ojedinělou podívanou jsou zváni fanoušci čistých technologií, středoškoláci i širší veřejnost. Na tři desítky středoškolských týmů postavilo vlastní modely aut na vodík. Náročný závod ukáže, kdo s nulovými emisemi za 6 hodin dojede nejdál.

Studentské týmy zapojené do programu, několik měsíců pracují na vlastním modelu auta na vodík v měřítku 1:10, které na první pohled vypadá jako běžné autíčko na dálkové ovládání. Od běžných modelů se však liší především svým dojezdem, namísto krátkých párminutových rozjížděk vydrží auta kroužit po dráze dlouhých 6 hodin. To je možné i díky inovačním úpravám, které jsou výsledkem týmové práce studentů na stavbě modelu, a předcházely jim nezbytné pokusy, experimenty a konzultace s odborníky z praxe.

Díky partnerským firmám – Hyundai Motor Manufacturing Czech, Moravia Steel, Nadace Unipetrol a Brano Group – studenti poznávají na vlastní oči současný průmysl, čisté technologie a kariérní možnosti, seznamují se s praktickými možnostmi obnovitelných zdrojů a současnými technologickými trendy.

„Vodík je výborným nosičem energie. Díky tomu mohou auta jezdit tak dlouho, a tak daleko. Navíc bez emisí, takže nezatěžují ovzduší v místě, ani klima. Ostrava se navíc chystá o zařazení vodíku do městské hromadné dopravy, i proto jsme letošní závod udělali zde,“ uvádí ředitel závodu Václav Bystrianský. Organizátorem je společnost Horizon, firma poskytující vzdělávání o obnovitelných zdrojích po celém světě.

Od roku 2014 se program Horizon Grand Prix rozrostl na téměř 200 týmů po celém světě. Vítězové národních kol postupují na světové finále, které letos proběhne v červnu v Praze na Veletrhu vědy Akademie věd. Čeští studenti tak budou mít jedinečnou možnost na domácí půdě navázat na úspěch z loňského světového finále v německém Chemnitzu, kde skončili třetí.ls of Horizon Grand Prix

Od 17. 04. 2019 - 8:00
Do 18. 04. 2019 - 7:00