Ve středu 7.3.2018 se v prostorách firmy ING corporation a Invent Medical uskutečnil seminář „Efektivní 3D tisk“, který měl za cíl vybraným firmám přiblížit fungování samotné technologie a představit příklady z praxe. Návštěvníci si odnesli nejen teoretické znalosti, ale také nezapomenutelný zážitek v podobě ukázky tisku jedné z nejlepších 3D tiskárny na světě HP Jet Fusion. Jak správně zmínil ředitel Moravskoslezského inovačního centra Pavel Csank, šlo hlavně o vyhledávání nových partnerství a navázání spolupráce.
3D tisk je opravdová věda
První teoretický blok měla na starosti firma 3Dees, která je výhradním distributorem 3D tiskáren HP v České republice. Její prezentace byla určena pro zájemce o jedinečnou technologii, čemuž odpovídala i její odbornost. Poznatky, které byly na přednášce zmíněny jsou ovšem natolik zajímavé, že jistě stojí za představení.
3D tiskárna v minulosti sloužila jako hlavní prototypovací nástroj, jehož hlavní výhodou byla úspora času. Nyní se situace změnila a technologii 3D tisku je možno brát jako alternativu ke komerčně vyráběným dílům. Hlavní technologie v oblasti 3D tisku jsou tyto:
- FDM – tavení plastu, které je nejvyužívanější, výhodou je cenová dostupnost a poměrně široká nabídka materiálů, problém ovšem bývá kvalita povrchu.
- SLA – stereolitografie, výhodou je vysoká přesnost a kvalita povrchu, nevýhodou omezené mechanické vlastnosti.
- SLS – spékání materiálu pomocí laseru, výhodou je přesnost, velmi dobré mechanické vlastnosti výrobků, nevýhodou je zejména omezení použitých materiálů.
- PolyJet – multimateriálový (popřípadě i multibarevný) tisk, vysoká přesnost výrobků, ale dlouhodobě horší mechanické vlastnosti, omezená teplotní odolnost.
HP Jet Fusion – zástupce technologie budoucnosti
Vzhledem k tomu, že se jednalo o představení konkrétní 3D tiskárny, představovala HP Jet Fusion vrchol celé prezentace. Díky speciální technologii je schopna vyrábět součástky za přijatelnou cenu a s maximální odolností. Navíc pracuje rychle, flexibilně a je vhodná pro customizaci – tedy pro výrobky, kde lze například upravit tvar, strukturu, přidat logo nebo sériové číslo. Doba samotného tisku je maximálně do 10 hodin. HP také neustále rozvíjí platformu dostupných materiálů, takže jsou schopni uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky.
Samotný proces tisku probíhá pomocí nanášení vybraného materiálu v podobě prášku, který se pomocí fúze vrství. Celý proces nanesení jedné vrstvy trvá 8 sekund. Po vytištění konkrétního produktu se materiál musí nechat vychladnout. Chladící proces musí být dvakrát delší než samotný tisk. Je důležité myslet i na postprocesing, který se většinou řeší buď očištěním produktu nebo barvením. Výhodu 3D tiskárny je také svoboda v designu, jelikož umožňuje dokonalé propojení s pokročilými softwarovými technologiemi a také eliminaci investic do výrobních forem. Díky této technologii mají firmy možnost vyrobit až 4 000 součástek týdně.
Zástupce 3Dees Daniel Adam připomněl, že se postupně dostává do popředí barevný tisk, který je ovšem soustředěn primárně na prototypovou výrobu. Zdůraznil také, že je nutné před využitím technologie provést finanční analýzu, kterou ovšem 3Dees nabízejí. Jejich výhodou je také osobní přístup, jsou schopni navíc poradit s případným financováním a vyrobit ukázku přímo na míru dané společnosti.
Invent Medical jako průkopník v ČR
Druhý blok patřil firmě Invent Medical – spin-off firmy ING corporation, která jako první ve střední a východní Evropě implementovala tiskárnu HP Jet Fusion. Její ředitel pan Jiří Rosický plynule navázal na předchozí blok. Znovu objasnil rozdíly v technologiích 3D tisku, které prezentoval interaktivně pomocí videí. Informoval návštěvníky, že správný název pro technologii 3D tisku je aditivní technologie. Historicky zmínil Chucka Halla, který je považován za vynálezce 3D tisku a tuto technologii si nechal patentovat. Pan Rosický také zdůraznil význam využití technologie pro firmy, které mají malý až střední objem produkce, můžou tedy ušetřit nejen množství času ale i nákladů.
Ve své prezentaci se dotkl i budoucnosti, návštěvníky uchvátilo letadlo, které by mohlo být v budoucnu složeno převážně z 3D tištěných komponentů. Samotná budoucnost bude podle Rosického patřit 3D tisku biomateriálům, což je například 3D náhrada srdeční chlopně. Jako ilustraci uvedl zajímavý graf, který ve své podstatě říkal, že investice do technologie se v budoucnu nejvíce vyplatí těm, kteří se věnují oblasti medicíny. Celosvětově se již nyní tiskne 250 000 zakázkových medicínských produktů denně. Rosický ovšem zmiňuje, že je důležité rozlišit aplikaci 3D tisku například pro naslouchátko, kterých se touto technologií vyrábí téměř 90 % a například pro kloubní náhrady, jejichž 3D modely jsou nyní spíše raritou. Další velký nárůst můžeme zaznamenat také v oblasti spotřebního zboží, elektroniky a leteckém průmyslu.
Praktická ukázka 3D tisku spočívala v produktové inovaci helmiček, které pomáhají dětem při deformitách hlavičky. Rosický uvedl, že díky skenování, CAD navrhování a 3D tisku je výsledný produkt, ať už se jedná o ortézu, helmičku či jinou protetickou pomůcku, přímo navržen a vyroben na míru daného jedince. To by nebylo možné bez využití nejmodernějších technologií a algoritmů (ke složitějším výpočtům využívají sousední superpočítač). Vrcholem 3D tisku je dle jeho slov právě HP Jet Fusion. Přidaná hodnota firmy Invent Medical je navíc i v osobním přístupu, jelikož si zákazník může vybrat speciální design, který mu na míru navrhnou zkušení designéři. Doplňkem k praktickému bloku bylo video, které ilustrovalo průběh výroby protézy, která v závěru vypadala jako reálná ruka a pomohla tak malému chlapci zkvalitnit život. Vize firmy počítá s komplexním využitím SMART technologií (senzory, IoT technologie a online diagnostika) a kompletní digitalizací výroby. V oblasti 3D tisku vsází na multimateriálový a multibarevný tisk.
3D tisk v praxi je opravdový zážitek
Poslední částí semináře byla praktická ukázka celého procesu výroby produktu na 3D tiskárně HP Jet Fusion. Designér Petr Chapčák provázel návštěvníky všemi procesy, od skenování až po samotný tisk. Pro návštěvníky byly připraveny i ukázky různých produktů, které si mohli osahat a případně se na cokoli zeptat. Posledním bodem programu byl networking, který probíhal individuálně. Návštěvníci se tedy seznámili nejen mezi sebou, ale taktéž se zástupci 3Dees, ING corporation a Invent Medical, mohla vzniknout nová partnerství a to je přesně to, co bylo účelem semináře.
Děkujeme všem zúčastněným a speciálně firmám 3Dees, ING corporation a Invent Medical. 3D tisk opravdu stojí za to!